SİMULTANE TERCÜME

Belgenizi yükleyin ve fiyat teklifi alın.

Simultane kelimesi bizim dilimize Fransızcadan geçmiştir. Simultane tercümesi anlamı ise aynı anda diğer bir deyişle anında yapılan çeviridir. Simultane tercümesi, konuşmacının yaptığı konuşmayı tercümanın aynı anda zaman kaybetmeden farklı bir dile yaptığı çeviri olarak tanımlanır. Simultane tercümesi genellikle konferans, toplantı, sempozyum ve uluslararası gerçekleşen müsabakalar gibi durumlarda tercih edilir. Genellikle siyasi görüşmeler yapılırken en çok bu tarz çevirileri görmekteyiz. Simultane tercümesini yapan kişi neredeyse konuşmacı ile aynı hızda çeviriyi gerçekleştirmelidir. Tercümana verilen özel bir kulaklık ile konuşmayı dinleyip salonda bulunanlara çeviriyi yapmaktadır. Çeviriyi dinleyen kişiler de kendilerine verilen kulaklıklar sayesinde konuşmaları kendi dillerinde duyabilmektedirler. Simultane çeviri uzmanlık gerektiren bir çeviri alanıdır. Tercüman çeviri yapacağı konunun teknik yönleriyle ilgili bilgi sahibi olmalıdır.

Simultane Tercümesini Yapacak Tercüman Nasıl Olmalıdır?

Simultane tercümesini yapacak tercüman öncelikle yapılan konuşmayı çok iyi dinlemeli, tüm söylenenleri karşı tarafa anlamda değişikliğe uğratmadan aktarmayı bilmelidir. Bir taraftan da yaptığı çevirinin kendi içinde doğruluğunu kontrol etmeyi unutmamalıdır. Kendi diline olan hâkimiyeti çeviri yapacağı dillere karşı da olmalıdır. Bazı özel durumlarda tercümesi yapılacak olan metin önceden tercümana verilebilmektedir. Bu şekilde oldukça önem arz eden toplantılarda hata oranı sıfıra düşürülmektedir. Yaşanabilecek olumsuz bir durumun ciddi sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır. Hepimizin tahmin edebileceği gibi hem konuşulanı dinleyip akılda tutmak hem de konuşulmuş cümleleri anında çevirisini yapmak oldukça zordur. Simultane tercümanı olacak kişinin strese karşı oldukça dayanıklı olması gerekmektedir.

Simultane Ekipmanları Nelerdir?

Simultane ekipmanları, simultane tercümesi sırasında konuşmacıların kullanmış oldukları cihazlardır. Günümüzde teknolojinin bu denli gelişmesine bağlı olarak simultane tercümesi daha kaliteli şekilde yapılmaktadır. 
Simultane ekipmanları şu şekildedir;

  • Çeviri Kabini:  Simultane tercümesini gerçekleştirecek olan tercümanların dışardan gelebilecek herhangi bir ses ve gürültüye karşı kendini muhafaza ettikleri kabinlerdir.
  • Tercüman Ünitesi: Tercümanların hemen önünde yer alan ses kanallarını gösterir. 
  • Alıcı Kulaklıklar: Dinleyicilerin simultane tercümesini dinlemesini sağlayan kulaklıklardır. 
  • Radyatörler: Alıcıların simultane tercümesini dinlemek için kullanmış oldukları kulaklıkların sinyal almasına olanak sağlar. 
  • Transmitter:  Tercümanın konuşmacıyı dinledikten sonra konuşmaları radyatörler aracılığı ile transmitter sayesinde alıcı kulaklıklara gönderilmesine yardımcı olur.

  Bunun dışında kalan simultane ekipmanlarına; mikrofon, ses üniteleri, mobil sistemler, infoport sistemlerini örnek verebiliriz.
  Simultane ekipmanlarının kalitesi de oldukça önemlidir.Bir konuşmanın tercümesi sırasında alıcı ve vericinin birbirini doğru ve eksiksiz anlayabilmesi için konuşma esnasında kullanılan ekipmanların kaliteli ve sağlam olması önemli bir unsurdur. 

  Dinleyicilerin tercümanın hazırlamış olduğu tercümeyi doğru anlayabilmesi için kulaklıklarda çalışır bir durumda olmalıdır.  Kulaklıkta meydana gelecek herhangi bir hasar veya simultane ekipman çeviri kalitesini düşürecektir. 

  Tercümanın konuşmacının söylediklerini doğru ve eksiksiz aktarabilmesi için bir önemli hususta konuşmacıyı çok iyi şekilde dinlemesi gerekir. Kaliteli simultane tercüme hizmeti için en önemli faktör simultane ekipmanının, kaliteli ve sağlam olmasıdır. 

  Simultane Tercümanlığının Avantaj Ve Dezavantajları 

  Simultane çeviri zor bir iş olsa da bu mesleğe olan ilginiz, farklı diller öğrenmeye olan yatkınlığınız, yeteneğiniz, yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilmeniz geleceği parlak olan bu alanda sizi başarıya ulaştırmaktadır. Simultane tercümanı olmak isteyen kişinin seyahat etmeyi sevmesi gerekmektedir. Çok kısa sürebilecek olan bir toplantı için belki de hazırlığınızı günler öncesinden yapmanız gerekecek ve uzun yolculuklar kaçınılmaz olacaktır. Simultane tercümanlığının güzel yanı ise kendinizi farklı kültürler içinde bulacak, yeni bilgiler öğrenip sürekli gelişime devam edecek olmanızdır. Her yönüyle yaratıcılığınızı arttırarak akademik anlamda zenginleştirecektir.

  Simultane Tercüme Ücretleri

  Simultane tercümesini yapacak tercümanların dil sertifikaları vardır. Tercih edilecek tercümanın aldığı dil eğitimlerinin ve sertifikalarının bilinmesi gerekmektedir. Çevirinin yapılacağı ortamların son derece hassas ve titiz çalışılması gereken yerler olduğu unutulmamalıdır. Seçimlerinizi de aynı hassasiyet ile yapmalısınız. Ücretlendirmeler yapılırken başka bir ülkeye gidiş, uçuş ücretleri, gidilen yerde kalınacak süre ve birçok etmen baz alınmaktadır. İşinde profesyonel, ekipmanları ile yeni konusunda yenilikçi, kadrosunda uzman tercümanları içerisinde barındığı firmalar tercih edilmelidir. Bu konudaki iddiamızı sizlere kanıtlamak isteriz. Her zaman kalite ve memnuniyet bizler için ilk sırada yer almaktadır. Sizin de tercihiniz bu yönde ise bizimle çalışmayı çok seveceksiniz.      Simultane Tercüme

   Aşağıdaki formu doldurun ve fiyat teklifi alın.