Arnavutça Tercüme

Arnavutça tercüme gelişen dünya düzeninde oldukça gerekli bir çeviri türüdür. Arnavutluk ülkesinde konuşulan köklü bir dil olan Arnavutçanın kendine has bir yapısı vardır. Arnavutça, sondan eklemeli bir dil olup Hint-Avrupa dil ailesinde yer almaktadır. Günümüzde belirlenen eğitim sisteminin etkisiyle dildeki Arapça, Osmanlıca ve Türkçe kelimeler çıkarılarak Latince sözcükler eklenmiştir. Bu yüzden, Arnavutça çeviriyi yapacak olan tercümanın sözcüklerdeki farklılığı göz önünde bulundurması gerekmektedir. 

Arnavutça, Grek, Tosk, Arbreşçe, Arvanitika gibi diyalektleri bünyesinde bulundurduğundan çeviri sırasında tercümanın hangi bölge olduğuna da ayrıca dikkat etmesi gerekir. Çevirinin kalitesini için en önemli etkenlerden biri de tercümanın çevirisini yapacağı metnin bölgesine uygun bir anlatım dahilince tercüme etmesidir.

Arnavutça Yeminli Tercüme 

Arnavutça tercüme sırasında hataya mahal vermemek adına çeviriyi yapacak olan tercümanın noter tasdikli yeminli tercüman olması büyük önem arz etmektedir. Arnavutça ile Türkçe arasında benzer birçok sözcük vardır. Arnavutça çeviri yapılırken bu benzer sözcüklerin araştırılması gerekmektedir. Bu da donanımlı bir tercüman ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. 

Yeminli çeviri, tercümesi yapılan belgenin yeminli tercüman tarafından kaşe imza yapılarak noter onayına sunulması işlemidir. Bu sayede tercümesi yapılan belge ülke içindeki tüm kurum ve kuruluşlarda geçerlilik kazanmış olur. Noter tasdikli belgelerin Türkiye’de ki gibi yurtdışında da geçerlilik kazanabilmesi için apostil onayının alınması yeterli olacaktır. 

Arnavutça Tercümenin Türkçede Önemi

Arnavutça tercüme Türkiye ve Arnavut vatandaşların arasında ki ilişkinin uzun yıllar devam edebilmesi için zorunlu bir çeviri dilidir. Uzun yıllardan beri iki halk arasında kültür dayanışması bulunmaktadır. Bu yüzden de iki ülke arasında bağlar iktisadi, idari, hukuki ve kültür bakımdan oldukça güçlüdür. 

Dışişleri Bakanlığı’nın 2017 de açıkladığı resmi verilerine göre, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık olarak 307 milyon dolar değerindedir. Bu da demek oluyor ki ülkemizdeki orta ve büyük ölçekli birçok firma Arnavutluk ortaklığından oluşmaktadır.  Bunda dolayı Arnavutça çeviri ülkemiz içerisinde kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. İki ülke arasındaki kültür dayanışması sayesinde düzenlenen organizasyonlar, davetler ve festivaller de Arnavutça çevirinin önemini artırmaktadır. 

Hizmet verdiğimiz Diğer Diller

Arnavutça Tercüme

Aşağıdaki formu doldurun ve fiyat teklifi alın.