Bekârlık Belgesi Tercümesi

Bekarlık belgesi tercümesi, yabancı Uyruklu vatandaşın evliliğe engel bir durum teşkil etmediğini ve medeni durumunu göstermek için gerekli olan bir belgedir. Ayrıca bekârlık belgesinin apostilli olması gerekir. Evlenecek kişilerden birinin yabancı uyruklu olması durumunda ülkesinden apostilli bekârlık belgesi alması lazımdır.

Bekârlık Belgesi Türkiye’deki Nüfus dairelerinin hepsinde de bulunur. Ancak bekâr belgesinin alınması için kişinin bekâr olduğunu belirtmesi yetersiz olup; “evlenmesinde yasal bir engel yoktur” gibi ibareler içeren bir onay belgesi de olması gerekir.

Apostilli Bekârlık Belgesi Nedir?

Bekarlık belgesi örneği, yurtiçindeyseniz İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinden, yurtdışındaysanız Türkiye Konsolosluk veya Büyükelçiliklerinden temin edilen onaylı bir belge türüdür. Evlendirme işlemlerinde çoğunlukla Bekarlık Belgesi (evlenme ehliyet belgesi) Noter Onaylı Tercüme işlemi talep edilir. Bazı evlendirme daireleri Bekarlık Belgesinin Yeminli Tercümesini kabul eder. Hangi tercüme işleminin talep edildiğini evlendirme dairesinin web sitesinden ya da evlendirme dairesine bizzat giderek öğrenebilirsiniz.

Evlenme Ehliyet Belgesi E-Devletten Alınır mı?

Bekarlık Belgesi nasıl alınır sorusunun cevaplarından biri E-Devlet aracılığı ile alınabildiğidir. Ülkemizde bulunan yabancılar, 7 Mayıs 2021’den beri il göç idaresine gitmelerine gerek kalmaksızın çevrimiçi bir şekilde bu belgeyi alabilir. Bekarlık belgesi nereden alınır diye merak eden yabancı çiftler veya yurtdışında evlenmek isteyenler, E-Devlet üzerinden, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden, yabancılar il göç idarelerinden bekarlık belgesi alabilir. Bekarlık Belgesi e-devlet üzerinden alındığında sizlere zaman kazandırır.

Bekârlık Belgesi Geçerlilik Süresi

Apostilli bekarlık belgesi geçerlilik süresi ve apostilsiz bekarlık belgesi geçerlilik süresi ülkeden ülkeye değişmekle beraber çoğunlukla altı ay ile sınırlıdır. Ayrıca bekarlık belgesi tercümesinin kişinin evlenmesine yasal bir engel yoktur ibrazını bulundurması gerektiği unutulmamalıdır.

Yabancı Uyruklu Vatandaş İle Türk Vatandaşının Evlilik Süreci

Türkiye’de bir Türk vatandaşı ile bir yabancı ya da farklı devlet vatandaşı olan iki yabancının evlenebilmesi için evliliği gerçekleştirecek olan memurun Türk evlendirme dairesinden yetki almış olması gerekir. Evlilik işleminin yapılacağı ülke Lahey Sözleşmesine taraf ise bekârlık belgesi tercümesinin Noter Onayına Valilik veya Kaymakamlıklarda ibraz edilmesi lazımdır.

Aksi takdirde ülke Lahey Sözleşmesine taraf değil ise büyükelçilik tarafından onay alınması gerekir. Evlendirme Dairesine pasaport ve bekârlık belgesi ile başvuru gerçekleştirilir. Ayrıca yabancı uyruklu vatandaşların ülkelerinden almış oldukları Bekârlık belgesinin, noter yeminli olacak şekilde kendi dilinden Türkçe’ye çevirisi yapılmalıdır.

Bekârlık Belgesi Çeviri ve İbraz

Yurtdışında, evlilik dairlerinden alınmış olan bekârlık belgesinin Türkiye Makamlarına ibraz edilmesi zorunludur. Bekârlık belgesinin ibrazı iki türlü yapılabilir.
 
  1. Yurtdışındaki evlilik dairesinden alınan bekârlık belgesinin o ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluklarına sunulması,
  2. Evlilik işlemlerinin gerçekleştirildiği ülkede Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğu bulunmuyorsa: Bekârlık Belgesi Türkçe‘ye çevrilir.
 
Bu durumda Bekârlık belgesi çevirisi Notere onay için gönderilir, Noter Onaylı Evlenme Belgesi Kaymakamlığa ya da Valiliğe onaylatılır. Ardından Kaymakamlık / Valilik tarafından onaylanmış olan bekârlık belgesi Dışişleri Bakanlığına onaya gönderilir. 
Dışişleri Bakanlığının onaylamış olduğu bekârlık belgesi Nüfus Müdürlüklerine gönderilir. Ayrıca bekârlık belgesinde Nüfus Müdürlüklerinin istediği bilgilerin eksik olması durumunda gerekli bilgiler en hızlı şekilde edinilir ve bekârlık belgesine eklenir. Ardından Nüfus Müdürlüklerine teslim edilir.

Neden Bilim Tercüme’yi Tercih Etmelisiniz?

Alanında uzman ekibiyle kaliteli bir şekilde hizmet veren Bilim Tercüme, bekarlık belgesi tercümesi konusunda da çevirilerinizi titizlikle yapar. Siz de hiçbir sıkıntı çekmeden işlemlerinizi halletmek için Bilim Tercüme ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bekârlık Belgesi Tercümesi

Aşağıdaki formu doldurun ve fiyat teklifi alın.