Ambalaj Tercümesi

Sürekli gelişim gösteren bir sektör olan ambalaj tercümesi, günümüzde özellikle dış ülkedeki yatırımcılar tarafından talep edilen bir hizmettir. Herhangi bir ürünün dağıtım, saklama, satış ve kullanım aşamalarında korunmayı ön plana alan ambalajlar, ürünlerin tasarımlarının denenmesi ve üretim süreçlerinde kullanılır. Etiketlenen ambalajların üzerinde ürünün içeriği ile ilgili yazılar elektronik ortamda hazırlanır. Bu noktada yurt dışı menşeili ürünler için de çevirilerin yapılması gerekir.

Ambalaj Tercümesi Ve Pazarlama

Ambalaj çevirisi konusunda yasal gereksinimlerinin olmasının yanında bir pazarlama elemanıdır. Gıda ve içecek üreticilerinin birçoğunun üzerinde;

  • Logo
  • Slogan
  • Kısa bilgilendirici ifadeler bulunmaktadır.

Bu noktada iş ambalaja geldiğinde yerleştirilmeler çok önemlidir. Doğru hedef kitleye ulaşmak için yerleştirilen noktaya dikkat edilmelidir. Bu yüzden ambalaj çevirisi de pazarlama konusunda başlı başına ayrı bir tercüme uzmanlığı gerektirir. Çeviri yapmaya yardımcı olan bilgisayar tercümeleri pazarlama dilinde yer almayacak ifadelerle doludur. Tercümelerde ifade edilmeye çalışılan duygular insan algıları, insani duygular, insani hisler, pazarlamalar, rakipler, pazar durumu, rakiplerin söylemleri tamamen kapsam dışıdır. Pazarlama alanında yapılacak çevirilerde bilgisayar tercümesi ile insan tercümesi arasında bunlar gibi milyonlarca farklar vardır.

Ambalaj Sektörü Tercümelerindeki Sorunlar

Ambalaj sektöründe yapılan tercüme hatalarının çoğu yanlış çeviriden kaynaklanır. Türkçede de olduğu gibi diğer dillerde de aynı yazılan ancak farklı anlama gelen sözcükler vardır. Bu kelimeler cümlenin anlamını bozmaması için cümle yapısı dikkate alınarak yerleştirilmelidir. Çevirilerde yaşanan diğer bir sorun ise çeviri yapılan dilin gramerine hâkim olunmamasıdır. Örneğin eklerin yanlış yerde kullanılması sizlere yasal açıdan sorun yaratabilir ve maddi kayıp yaşamanıza sebep olabilir. Ayrıca ambalaj tercümesi yasal yükümlülüğü olabilen bir alandır. Bu noktada her dilin kendine ait kuralının bulunduğunu dikkate almanızı ve alanında uzman kişilerle çalışmanızı tavsiye ederiz.

 Uzman Gıda Ambalajı Tercümanları

Ambalaj tercümesi yapılırken gıda ve içecek ambalajları yalnızca profesyonel bir gıda ambalajı tercümanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Çünkü tercümanlar çeviriyi yaptıkları esnada yasal uyumluluk ve pazarlama gereksinimlerini dikkate alır.

Ambalaj tercümesi yapılırken herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olmamasına özen gösterilmelidir.  Özellikle gıda ambalajı tercümesi yapılırken verilen bilgilerin doğru olmasını dikkat edilir. Buna ek olarak gıda ambalajı tercümanları tercüme edilecek ürünün kendi ülkesindeki gıda ambalajının gereklilikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Önemli olan bir diğer husus ise yazım yanlışlarının olmaması gerektiğidir. Ayrıca çevirilerde tercümeyi yapan tercümanın; adı, soyadı, imzası ve kaşesi yer almalıdır. Aslına uygun bir şekilde yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilen belgeler noter tarafından da onaylanır.

Bir ürünün üretim aşamasının çeşitli süreçleri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ambalaj tasarımı ve basımı da ek bir masraf gerektireceğinden tercüme aşaması mümkün olduğunca erken başlatılmalıdır. Bu şekilde tasarım ve baskı aşamaları için gereken zaman içinde ön çalışmalar tamamlanmış olur.

Bilim Tercüme ile Kaliteli Ambalaj Tercümesi Hizmetinden Siz De Faydalanın

Müşteri odaklı bir anlayışla hizmet veren Bilim Tercüme, tecrübeli yeminli tercümanlarıyla hızlı ve kusursuz bir hizmet sunar. Müşterilerin taleplerine uygun bir şekilde hareket tercümanlar sayesinde siz de kaliteli ve güvenli bir ambalaj tercümesi hizmeti almak için Bilim Tercüme ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Ambalaj tercümesi

Aşağıdaki formu doldurun ve fiyat teklifi alın.