Tapu Tercümanlığı

Günümüzde yurt dışı ilişkilerin artması ile birlikte tercümeye de daha sık ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada konuşulan dil sayısı arttıkça, tercümanlığın önemi de aynı oranda artmaktadır. Bir dilde hazırlanan herhangi bir belgenin ya da konuşmanın bir başka dile yazılı ya da sözlü olarak çevrilmesi için tercüme yapılır. Özellikle yurt dışı ticari ilişkilerde oldukça sık ihtiyaç duyulan tercüme işlemleri, tercüme bürolarında çalışan yeminli tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Tapu tercümanlığı ise tapuda gerçekleştirilecek herhangi bir tapu işleminde taraflardan birinin yabancı olduğu durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Yabancı kişilerle yapılan tapu işlemlerinde iletişimin kamu görevlilerinin ifadeleri ile uyumlu bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bu nedenle tapuda gerçekleştirilen işlemlerde tercümanlar tarafından teknik detaylar netleştirilmektedir. Tapuda yapılacak tercüme işlemleri tercüman bürolarında çalışan tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Yani tapuya anlaşma yapılan tercüman ile birlikte gidilmektedir. İşlemler sırasında gerekli bilgiler yabancı tarafa tercüme edilir.

Tapu Çevirisi Nasıl Yapılır?


Tapu tercümesi için ilk olarak bir tercüman bürosu ile anlaşma yapılması gerekir. Daha sonra tapu tercümanlığı yapacak tercüman ile birlikte noterde hazır bulunulması gerekir. Özellikle tapuda görevli memurların soracağı soruların doğru bir şekilde anlaşılarak karşı tarafa iletilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde karşı taraftan alınan cevaplar noterdeki görevli memura doğru ve eksiksiz bir şekilde aktarılır. Bu nedenle tercümanın görevlilerin ve yabancı kişinin ifadelerini doğru ve net bir şekilde anlaması ve aktarması gerekir. Ayrıca tapu çeviri yapacak tercümanın devir işlemlerine ilişkin detaylara da hâkim olması gerekmektedir.

Tapu Çevirisi Önemi


Tapu dairesinde yapılan tapu işlemleri tarafların hakkını korumak adına büyük önem arz etmektedir. Tapu Dairesi tarafından yapılacak olan işlemlerde uzman yardımına ihtiyaç duyulabilir. Ülkemizde gayrimenkul alım satımlarında yabancılar adına bazı kritik detaylara dikkat etmek gerekir. Bu nedenle tapu işlemlerinde noter görevlisi ve taraflar arasında anlaşmanın sağlanabilmesi için tapu tercümanlığı büyük önem arz etmektedir. Tercüme işlemeleri süresince Adalet Bakanlığı’na bağlı mahkemelerce yeminli adli tıp niteliğine sahip tercümanlar da sürece dâhil olabilir. Tapu tercümesinin en büyük önemi ise Ülkemizde tapu işlemelerini gerçekleştiren yabancı uyruklu vatandaşlara işlemleri doğru bir şekilde aktarabilmektir.

Tapu Tercümanlığı

Aşağıdaki formu doldurun ve fiyat teklifi alın.