Ticari Tercüme

Tercüme herhangi bir konuda belgenin ya da bir sözün farklı bir dile çevrilmesi işidir. Tercüme işlemleri genellikle tercüme ofislerinde çalışan yeminli tercümanlar tarafından yapılır. Bu tercümanlar alanından eğitim almış profesyonel kişilerdir. Geniş bir alana sahip olan tercüme türlerinden biri de ticari tercümedir. 

İş çeviri olarak da adlandırılan ticari tercüme, iş ortamında kullanılan bütün belgelerin içeriğinin çevrilmesi işlemidir. Ticari çeviri, iş yerlerinde yapılan tüm yazışmaları, şirket hesaplarını, irsaliyeleri, teminat mektuplarını, ihale ve tekliflerini, senetleri, şirkete ait broşürleri, finansal raporları, sözleşme ve kontratları, dergi gibi sosyal içerikli belgeleri kapsar. 

Ticari çeviri işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu çeviriyi gerçekleştirecek olan tercümanın seçimidir. Çünkü ticari çeviri hata kabul etmeyen oldukça önemli bir çeviri türüdür. Bu nedenle tercüme yapacak kişinin yeterli bilgi birikimine ve çeviride kullanılacak terminolojiye hâkim olması gerekir. 

Ticari Tercümenin Önemi

Bankacılık, finans ve sigorta sektörlerinde yapılan para akışları ve hesaplar söz konusu olduğundan dolayı bu alanlarda yapılan tercümelerin hatası kabul edilemez. Çünkü en ufak bir hata kişilerin olmadık sonuçlarla karşılaşmasına neden olabilir. 

Ticari evrakların ana dilde bile anlaşılması oldukça zordur. Bu nedenle farklı bir dile çevrilmesi gerektiğinde tercüme işlemini gerçekleştirecek kişinin belli bir yetkinliğe sahip olması gerekir. Ancak bu yetkinliğe sahip tercümanlar, belgeyi hedef dile doğru bir şekilde iletilmeyi başarabilir. 

Tercüme bürolarında çalışan tercümanlar ticari çeviri konusunda uzman ve nitelikli kişilerdir. Dolayısıyla ticari tercüme noktasında uzmanlardan destek almak oldukça önemlidir. Ticari tercüme iş alanında herhangi bir belgenin nakit akışını doğrudan ilgilendirdiği  için çevirilerin nitelikli ve hızlı bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir. 

Ticari Tercümelerde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Oldukça önemli bir çeviri türü olan ticari tercüme yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Ticari tercüme yapılırken orijinal belgenin içeriği değiştirilmeden doğru bir şekilde çeviri yapılmalı ve doğru terimler kullanılmalıdır. 
 • Tercüme işleminde sadece dil bilgisi yeterli değildir. Aynı zamanda tercüme yapılacak alanda da bilgi sahibi olunması gerekir. 
 • Hedef dilin kültürüne hâkim olmak gerekir.
 • Çevirinin hedef dilin dil üslubuna uygun olması gerekir.

Hangi Alanlarda Ticari Çeviri Yapılır? 

Ticari İngilizce tercüme yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaların yanı sıra hangi alanlarda çeviri yapılacağı da oldukça önemli bir noktadır. Yıllık mali alım-satım raporları, sigorta poliçeleri, ithalat ve ihracat için gerekli belgeler, banka dekontları, bilançolar, hisse senedi belgeleri, fon bilgileri, gelir tablosu, ticari yazışmalar, şirket hakkında haberler, gelir-gider dengesi gibi ana belgelerin dışında işlem akışı belgesi, faturalar, ticari web siteler, çıkarılan dergiler, finansal makaleler, imza sirküleri gibi detay belgeler ticari çeviriler adı altında tercüme edilir. Ticari çeviri türleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Bankacılık,
 • Muhasebe,
 • Ekonomi ve Finans,
 • Ticaret Hukuku,
 • İş Ortaklığı,
 • Varlık Yönetimi,
 • Kurumsal Finansman,
 • Girişimcilik,
 • Pazarlama,
 • Yatırım ve Sermaya Piyasası,
 • İkraz ve Kiralama,
 • Gayrimenkul Yönetimi 

Neden Bilim Tercüme’yi Tercih Etmelisiniz?

Ticari çeviri işlemlerinizin hızlı ve güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için mutlaka alanında uzman tercümanlardan yardım almanız gerekir. Çünkü ticari tercümelerin eksiksiz olmanın yanı sıra hatasız da olmalıdır. Alanında uzman bir tercüman gerek dile gerek terminolojiye olan hakimiyetiyle bu işin üzerinden ustaca kalkar. Ayrıca birlikte çalışacağınız tercümanın, bilgilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmaması da sizin ve işlerinizin güvenli açısından oldukça önemlidir. Bir tercüme işlemi yaptırırken almanız gereken hizmetleri eksiksiz ve güvenli bir şekilde sizin için tamamlayan Bilim Tercüme ile siz de ticari tercüme işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz.


Ticari Tercüme

Aşağıdaki formu doldurun ve fiyat teklifi alın.