Teknik Şartname Tercümesi

İhale parçasının bir kısmı olan teknik şartname, ihtiyaç duyulan mal ya da hizmetin satın alımı için gereken nitelikleri taşıyan bir belgedir. Teknik şartnamede ürünün teknik detayları ve satın alım şartları detaylı bir şekilde yer almaktadır. Teknik şartname, genellikle makine, elektrik-elektronik, inşaat sektöründe yürütülen projelerde kullanılmaktadır. Uluslararası projelerde kullanılan teknik şartnamenin ise doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için teknik şartname tercümesi önemli bir husustur. Diğer tercüme türlerinde olduğu gibi teknik şartname tercümesinde de çeviri işlemleri yapılmaktadır. Tercüme işlemleri tercüman bürolarında çalışan yeminli tercümanlar tarafından titizlikle yapılmaktadır. Ayrıca teknik şartnamede teknik detaylar yer aldığından dolayı çeviri yapacak tercümanın bu teknik bilgiler hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Teknik şartname çevirisinde yanlış anlaşılmaya neden olacak cümleler kullanılmamalı, kararsızlık ya da şüphe uyandıracak bir ifade yer almamalıdır. Çevirinin net, kesin ve açık bir dille ifade edilmesi gerekir.

Teknik Şartname Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Teknik şartname ihtiyaç duyulan mal ya da hizmetin satın alımı için gereken nitelikleri taşıdığından dolayı, ürünün kullanımı ile ilgili doğru bilgi edinilmesi için teknik şartname tercümesi doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Teknik şartname hazırlarken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Teknik şartnamede yer alacak talep ve hükümlerin net, açık, çelişkisiz bir şekilde ifade edilmesi gerekir.
  • Teknik şartnamede yer alan model, marka, menşei, firma ya da kaynak gibi özelliklerin belirtilmemesi gerekir.
  • Şartnamede ürünün kalitesine etki edecek herhangi bir belirsizliğe yer verilmemelidir.
  • Makine, yedek parça ya da cihaza bağlı bir ürünün ihalesinde cihazın marka model gibi detaylarının açık bir şekilde belirtilmesi gerekir.
  • Teknik şartnamelerde yer alan rakamlar, ölçüler ve diğer önemli teknik detayların açık bir şekilde belirtilmesi gerekir.
  • Hazırlanan şartnamede tarafların yetki ve sorumlulukları net bir şekilde belirtilmelidir.
  • Hakların ihlal edilmesi durumunda yapılacak hukuki yaptırımların açık bir şekilde ifade edilmesi gerekir.

Teknik Şartname Tercüme Fiyatları

Teknik şartname çeviri fiyatları çevirisi yapılacak şartnamenin konusu, çeviri yapılacak dil, çevirinin teslim tarihi, tercümede görev alacak çevirmen ve editörlerin çalışma şartlarına göre değişmektedir.

Teknik Şartname Tercümesi

Aşağıdaki formu doldurun ve fiyat teklifi alın.