ONLİNE PROFESYONEL TERCÜME

Ardıl Çeviri

Ardıl Çeviri

Ardıl çeviri, simultane çeviri tekniği ile benzerlik gösterse de tam olarak aynı değildir. Bir konuşmacının sözlerini dinleyip aynı anda dinleyicilere çevirmek anlamına gelir. Çevirmenin oldukça hızlı bir şekilde konuşmaları anlayıp anında çevirebilmesi gerekir.

Ardıl çeviri genellikle kısa toplantılarda, önemli ve resmi açıklamalarda kullanılır. Konuşmacının açıklama yapacağı konuya, çevirmenin hâkim olması gerekir. Bazı teknik konularda, ilgili kelimelere önceden göz atılmasında ve araştırma yapılmasında fayda vardır.

Ardıl Çeviri Gereken Durumlar

Bir maç sonrasında teknik direktörün ya da futbolcuların açıklamaları sırasında, aynı masada oturan tercümanı düşünün. İşte bu ortamda tercümanın yaptığı çeviri, ardıl çeviridir. Aynı anda çeviriyi yapması ve hızlı bir şekilde dinleyicilere iletmesi gerekir.

Ülkeler arası yapılan resmi açıklamalarda da ardıl çeviri yöntemine başvurulur. Diplomatik toplantılarda, ticari ilişkiler için yapılan görüşmelerde, turizm sektöründe ve hastanelerde bu çeviri tekniğine ihtiyaç duyulabilir.

Sağlık turizmi nedeniyle ülkeler arası hasta transferi olmaktadır. Ya da mültecilere sağlık hizmeti verilmesi gerektiğinde dil problemiyle karşılaşılabilir. Tüm bu durumlarda firmamızdan ardıl çeviri hizmeti alarak farklı dil konuşulması sıkıntısını çözebilirsiniz.

Ardıl Çeviri Hizmetinde Önemli Noktalar

Ardıl çeviri sözel bir çeviri tekniğidir. Anında konuşmaların çevrilmesi esasına dayanır. Simultane çeviride olduğu gibi herhangi bir ekipman gerekmez. Kulaklık vb. gereçler olmadan doğrudan konuşmacı ile aynı masaya oturarak açıklamaları çevrilir.

Ardıl çeviri yapan tercümanlarımız konuşma diline hâkim ve telaffuzları düzgün çevirmenlerdir. Hangi alanda çeviri yapacaklarsa o alanda kullanılan kelimeler hakkında bir ön araştırma yaparlar. Profesyonel çalışma prensibi ile işlerini en iyi şekilde yapmak ve kendilerini bu alanda geliştirmek için çaba sarf ederler.

Ardıl Çevirinin Özellikleri

Ardıl çeviride herhangi bir ekipman gerekmez, doğrudan anlık çeviri yapılır. Konuşmacının sözlerinin kelimesi kelimesine çevrilmesi şartı aranmaz. Konuşmadaki anlam çevrilir. Her iki dilin konuşma kurallarına hâkim çevirmenlerimiz tarafından bu iş yürütülür.

Ardıl çeviri kısa toplantılarda, resmi açıklamalarda, sağlık sektöründe, ticari ve diplomatik ilişkilerde faydalanılan bir çeviri yöntemi olduğundan oldukça geniş kullanım alanına sahiptir. Ardıl çeviri yapan çevirmenlerimiz çeviri yaptıkları dil konusunda birçok çeviri tecrübesine sahip olduklarından hiç zorlanmadan bu işin üstesinden gelirler.

Sözel çevirilerden en büyük farkı, ardıl çeviride düşünmek için vakit olmaması ve geriye dönüp düzeltme yapma şansının olmamasıdır. Ardıl çeviri yapan tercümanlarımız bu konudaki bilgi ve becerileri ile anında çeviri yaparak dinleyicilere iletirler. Ardıl çeviri konusunda bize ve tecrübeli ekibimize güvenebilirsiniz.

"Tercüme sektöründeki tüm yenilikleri yakından takip ederek çeviride modern hizmetler ortaya koymak ve müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla yola çıkmış bir tercüme ofisi olan Bilim Tercüme, sektördeki ihtiyaçlara geniş ölçüde cevap verecek uzman bir kadroya sahiptir."

Çalışma Sürecimiz.

En planlı çalışma sürecimiz ile Tercüme Hizmetini sunuyoruz. Çeviri Hizmeti aşamalarımız şu şekildedir.

Çeviri Evraklarının
Hazırlanması

Yetkili Birime
Aktarılması

Çevirilerin
Tamamlanması

Dosyalanıp
Teslim Edilmesi