Zoom Simultane Çeviri Rehberi

Toplu online iletişim sağlayan Zoom simultane ile tercümanlar, konuşmacılar ile dinleyiciler arasındaki iletişimi sağlayarak aktif rol oynayacaklar. Zaman ve mekandan tasarruf etmenizi sağlayan zoom simultane sayesinde çeviri hizmetiniz sanal ortamda, kabinden uzaklaşarak ayağınıza geliyor.  

Zoom uygulamasında çevirmenlerin konferansa katılması için language interpretation özelliğinin aktif olması gerekmektedir. Bunun için ise Pro + Webinar ve üstü paketlerin aktif edilmesi gerekmektedir. Simultane çeviri özel ses ve dinleme çözümleri sayesinde konuşmacının kelimelerini çevirmen konuşmacı ile eş zamanlı olarak çevirmesi ile gerçekleşiyor. Çevirmenler burada duydukları kelime ve cümleleri kalıp olarak çevirmesi ve alanında yetkin olması ‘sağlıklı zoom simultane çevirisi’ için önem arz ediyor.

Zoom Simultane Avantajları Nedir?

Kelime anlamı olarak ortak çeviri olan simultane, oturduğu yerden 200-300 kişilik online çeviri hizmeti sunmaya ve internet yardımıyla farklı dillerin aynı anda çevrilmesine denilmektedir. Zoom çeviri ise; toplantı uygulaması olan, insanların online olarak buluştuğu ve görüntülü konuşmanın aktif olduğu bu sitede simultane çeviri ile yüzlerce kişiye farklı dillerin ulaştırılmasına denir. Zoom simultane avantajları ise;

Çevirme hizmeti alan için;

 1. Çevirmenin konferansa ya da toplantıya fiziksel olarak gelmesine gerek yoktur (zaman ve mekandan tasarruf)

 2. Online ortamda yabancı müşterilerle çeviri hizmeti sayesinde kaybı avantaja dönüştürürsünüz

 3. Konuşmacılar, dinleyiciler ve tercümanlar ortak paydada bulunur

 4. COVID-19 salgınını en aza indirme şansına sahip olursunuz

Tercümanlar için;

 1. Evden hizmet sağlarsınız

 2. Alacağınız ücret aynıdır

 3. Mekandan ve zamandan tasarruf sağlarsınız

 4. Çoklu lokasyon ile online ortamda bir arada bulunur ve özellikle COVID-19 salgınına karşı önlem almış olursunuz.

Zoom Simultane Dilleri

Zoom üzerinde bir ve birden fazla çevirmen sayesinde simultane çeviri yapabilirsiniz. Bir seminerden, toplantıdan farklı olarak simultane çevire yaparken iki çevirmende aynı anda görev yapıyor. Online ortamda çeviri yaptıkları için pür dikkat dinlemeleri, etrafında çeviri yapmasını engelleyecek olumsuzlukların önceden ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi halde hatalar zinciri kaçınılmaz olacaktır. Zoom simultane üzerinde çeviri yapılabilecek diller ise şöyledir;

 1. Genel İngilizce

 2. Ortak Japon dili

 3. Korece

 4. Almanca

 5. Portekizce

 6. İspanyol İspanyolca

 7. Rusça

 8. Fransızca

Zoom Simultane Dikkat Edilecekler

Online çeviri ya da birlikte çeviri anlamını taşıyan simultane hizmetinde bazı şeyler dikkat edilmezse sağlıklı ve verimli bir çeviri hizmeti oluşmasını sağlar. Zoom simultane video konferansı için dikkat edilecek ya da önceden önlem alınacaklar ise şöyledir;

 1. Online çeviri yapacağınız çevirmenin internet hızı ile konferansın internet hızı aynı olması gerekir. Aksi halde çeviride ufak sorunlar başlayarak büyük sorunlara dönüşecektir. Normal bir video çevirisinde durma yaşayabilir, not alabilirsiniz lakin canlı çeviride her anın, saniyenin bir önemi olduğundan pür dikkat kesilmeniz gerekir.

 2. Çevirmenler mutlaka odada dikkat dağıtacak unsurlardan kaçınmalıdır. 1 saniyelik bir hata konuşmacının vermek istediği mesajı kaçırma ihtimalini ortaya koyar.

 3. Mutlaka yedek bağlantısı olmalıdır. Canlı bir yayın olduğundan internet gitmesi gibi bir sorun ortaya çıkabilir. Mobil internet ile riski avantaja çevirin.

 4. Mutlaka sesi çok iyi veren kulaklık kullanmalısınız. Bilgisayar sesiniz mükemmel ise kulaklığı tercih etmeyebilirsiniz ama online ortamda görüntüyle birlikte ses çeviriyi en iyi yansıtacak unsurdur.

 5. Mutlaka internet için enhernet (kablolu bağlantı) kurun. Araştırmalara göre kablolu internetin hızı Wi-Fi hızına göre 2 kat hızlı olduğu anlaşıldı. Çeviri işini asla şansa bırakmayın.

Zoom Simultane Çeviri Hizmeti

Zoom Simultane çeviri hizmetini yaparken farklı önlemler sayesinde Bilim Tercüme firması olarak ‘başarılı simultane çevirisi’ sağlıyoruz. İnternet ve elektrik kesintisi için 2 hatta daha uzun soluklu yayınlar için ise 3 online çevirmeni hazır halde bulunduruyoruz. Herkes evinden online ortama giriş yaptığı için çevirmenlerimize önceden brifing vererek konu hakkında mükemmel çeviriye ulaşıyoruz.

Zoom simultane çeviri esnasında özel IT geliştirici sayesinde internet ile alakalı sorunları minimum seviyeye indiriyoruz. Ayrıca, uzun soluklu olarak çeviri hizmeti sağlamış bilgi ve kelime haznesi geniş çevirmenlerimizi konferanslara dahil ediyoruz.

 

İletişime Geçin