Yeminli Tercüman

Yeminli Tercüman

Yasal veya onaylı tercüman olarak da tanımlanan Yeminli tercüman hizmeti özellikle ülkemizde ve birçok Avrupa ülkelerinde tercih edilen en kaliteli ve garantili tercümanlık hizmetidir. Sahip olduğu birçok özellikler sebebiyle diğer tercümanlık hizmetlerinden ayrılan yeminli çeviri hizmetinde bireyler Türkiye Noterler Birliği kurumuna bağlı herhangi bir noter kurumu üzerinden yemin ederek bu hizmeti sunabiliyor. Yeminli tercümanlıkta tercüman tarafından yasal kapsamda imzalanan, kaşe edilen belgelerin çevirisi söz konusudur.

Yeminli tercümanlar ülkemizde pek çok kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde görev alabiliyor. Bu bağlamda yeminli tercümanlar birçok tercümanlık hizmetlerine oranla daha geniş bir hizmet sahasında görev üstlenebiliyor.

Yeminli Tercüman Hizmet Alanları

Yeminli tercüman olunabilmesi için ilk olarak gerekli kriterlerin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Bunun haricinde yeminli ve profesyonel tercüman hizmeti diploma yeminli çeviri, sağlık raporu çeviri, pasaport yeminli çeviri, ihale belgeleri, vekaletname çevirisi gibi birçok farklı konularda hizmet sunulabiliyor. Bir belge veya dosyanın herhangi bir yabancı dil üzerinden hazırlanması ve ilgili ülke üzerinden resmi kurumlara sunulması gerektiğinde gerçek metin üzerinden yeminli tercüman üzerinden tercüme edilmesi gerekiyor.

Doğal olarak bu eylemde de alanında uzman olan yeminli tercümana gereksinim duyulabiliyor. Öte taraftan yeminli tercüman ilgili dosya üzerinden tercümesi gerçekleştirilen bilgilerin tamamen doğru olduğunun garantisi anlamına da geliyor.

Yeminli Tercüman Daha Çok Hangi Belgeler Üzerinden Tercüme Hizmeti Sunuyor?

Yeminli tercüman birçok farklı kurumlar tarafından kendisine sunulan dosya veya belgeleri ilgili dilden tercüme edebiliyor. Örnek olarak herhangi bir yabancı ülkenin üniversitesinin eğitim bakanlığından hak kazanılan diploma belgesinin ülkemizde denkliğinin geçerliliğinin kabul edilebilmesi açısından yeminli tercümeye ihtiyaç duyulur.

Ya da ülkemizden bir öğrencinin eğitim yaşamına herhangi bir yabancı ülkeye ait olan eğitim kurumunda sürdürmeyi uygun gördüğünde ilgili eğitim kurumu tarafından öğrenciden ders notlarını ve saatlerini gösteren transkriptin yeminli tercümesini talep edebilir. Ya da ülkemizden bir vatandaşın yurtdışı üzerinden evlenmeyi uygun gördüğünde ilgili ülke tarafından bireyden doğum belgesinin, evlenme cüzdanının ya da ehliyet belgesinin yeminli tercümesi talep edilebilir.

Yeminli Tercüman Avantajları

Yeminli tercüman çeviri hizmetleri birçok yönden avantajlar sağlıyor. Birçok tercümanlık hizmetlerinden farklı olarak daya yüksek maaş sunabiliyor. Özellikle bu hizmet yurtdışı üzerinden sunulduğunda çok daha yüksek maaşa sahip olunabiliyor. Yeminli tercümanlık başlı başına bir meslek türüdür. Bu bakımdan ülkemizde de bu mesleği keyifle icra eden birçok tercümanlar yer alıyor. Yeminli tercümanlık resmi bir statüye sahiptir. Bu bağlamda pek çok tercümanlık hizmetlerine oranla daha çok tercih ediliyor. Profesyonel tercüme firması olarak bu hizmeti sunuyoruz.

İletişime Geçin