Simultane Çevirinin Kullanım Alanları

Simultane Tercüme

Birçok avantajları bulunması sebebiyle tercih edilen Simultane tercüme Latince sözcük anlamı taşıyan ve aynı anda gerçekleştirilen bir tercüme hizmetidir. Bu etkili tercüme hizmetinde profesyonel tercümanlar yer alıyor. Simultane tercümede bir tercümanın konuşmayı eş süreçli olarak sözlü olarak farklı bir dile dönüştürmesidir.

Örnek olarak televizyondan herhangi bir ülkenin üst düzey yöneticisi tarafından açıklama yapılarak bu süreç boyunca tercüme tarafından eş zamanlı olarak yapılan konuşmanın tercüme edilmesi simultane tercümeye örnektir.

Simultane Çeviri Nasıl Gerçekleştirilir?

Bugün pek çok ülkelerde yaygın olarak kullanılan simültane çeviri işleminde ses yalıtım özelliğine sahip olan özel dizaynlı bölümlerde profesyonel tercümeler tarafından özel kulaklık sistemi üzerinden kendilerine ulaşan kelimelerin aynı anda ve eş zamanlı olarak dönüştürülmesiyle gerçekleştiriliyor. Bu tercüme hizmeti diğer tercüme hizmetlerinden farklıdır. Bu bağlamda simultane tercüme hizmetinde mutlaka alanında uzman olan tercümeler görev alması gerekiyor.

Tercümelerin bu bağlamda sözcükleri ve cümle kalıplarını kusursuz bir şekilde dönüştürmesi dinleyiciler açısından son derece önem arz ediyor. Simultane çeviri hizmetinin temel amacı konuşma gerçekleştirildiği andan itibaren çeviri yaparak dinleyiciye gerekli bilgileri sunmaktır.

Simultane Çeviri İçin Gereken Özellikler

Simultane çeviri için birçok özelliklerin taşınması gerekiyor. Bu tercüme hizmetinde yapılan en küçük bir hata dinleyicilerin toplantıdan minimum düzeyde verim elde etmesine neden olabiliyor. Tercümanın bu çeviride tek bir dil hakkında değil her iki dil hakkında da tam donanımlı olması gerekiyor. Diğer bir deyişle hem konuşmacının dilini ve hem de ilgili dilin çevrildiği dili kusursuz bir şekilde bilmesi gerekiyor.

Bu bağlamda çevirmen konuşmacının konuşması boyunca ayrıca yüz mimiklerini de kusursuz bir şekilde takip etmesi gerekiyor. Bu noktadan itibaren konuşmacının tam anlamıyla takip edilmesi dinleyicilere kusursuz bir şekilde simultane tercüman hizmeti sunulması açısından önemlidir.

Simultane Çevirinin Kullanım Alanları

Geniş bir kullanım alanına sahip olan simultane çeviri hizmeti bu kapsamda ülkemizde de uygulanan en gözde çeviri hizmetidir. Teknolojik imkânlar doğrultusunda uygulanan simultane çeviri hizmeti toplantı ve konferans alanlarında, uluslar arası diplomasi ve spor görüşmelerinde yaygın olarak uygulanıyor. Bu etkili uygulama sayesinde farklı dillere mensup olan milletler aynı andan itibaren hızlı bir şekilde iletişim kurulabiliyor.

Ülkemizde de bu avantajlı çeviri hizmeti spor faaliyetlerinde,  canlı yayınlarda,  çeşitli TV programlarında uygulanabiliyor. Çok dilli programlarda en verimli iletişim aracı olarak da tanımlanan simultane çeviride çeviri sebebiyle vakit kaybı söz konusu değildir. Bunun haricinde dinleyici oranında herhangi bir kısıtlama durumu söz konusu değildir. Firmamız bu bağlamda garantili bir şekilde simultane çeviri hizmeti sunuyor.

İletişime Geçin